Bilim Adamları Yakında Hava Kirliliğini Uzaydan Saatlik Olarak İzleyebilecekler

NASA, Güney Kore ve Avrupa Uzay Ajansı, küresel hava kalitesini benzeri görülmemiş ayrıntılarla belgelemek için uzay tabanlı araçların “sanal takımyıldızı” üzerinde birlikte çalışıyor. Bilim adamları ilk kez uzaydan gelen kirliliği saatlik olarak izleyebilecekler.

İlk lansman aracı 18 Şubat'ta Güney Kore'nin Geostationary Çevre İzleme Spektrometresi (GEMS) idi. NASA, bugünkü bir brifingde, 2022'de ticari bir iletişim uydusundaki uzaya neredeyse özdeş bir araç göndermeyi planladığını söyledi. Onları Avrupa Uzay Ajansı'nın mevcut hava kalitesi izleme uydularına katılacak iki enstrüman takip edecek ve ilk olarak 2023'te başlayacak.


Topladıkları veriler, azot dioksit, duman, formaldehit ve aerosoller gibi kirleticilerde hüküm sürme çabalarını artıracaktır. Saatlik veriler, yoğun trafik veya yoğun güç taleplerini karşılamak için çalışan bir elektrik santrali gibi epizodik olarak ortaya çıkan kirliliği daha iyi yakalayacaktır. Uyduya monteli enstrümanlar, belirli bir bölgedeki kirliliğin orada oluşup oluşmadığını veya başka bir ülkeden geçip geçmediğini de görebilecek.


Daha eski uzay tabanlı cihazlar hava kirliliğini günde sadece bir kez ölçebiliyordu. Güneş ile eşzamanlı bir kutup yörüngesinde daire çizdiklerinden, Dünya üzerindeki herhangi bir noktayı her gün aynı saatte geçirirler. GEMS, Dünya'yı jeostasyonel yörüngede daire içine alan ve aynı zamanda takımyıldızdaki diğer enstrümanların da aynı alanda sürekli gözlemler yapmasını sağlayan ilk kaliteli hava sensörü oldu.

Projede işbirliği yapan bilim adamları, bu amaçların ötesinde, toplanan verilerin insan sağlığını etkileyen geniş bir hava kalitesi sorunları anlayışımızı artırabileceğini belirtti.

15 görüntüleme

Uğur Ajans

© 2020 Uğur Ajans Tüm Hakları Saklıdır

Uğur Ajans

Bize Ulaşın

Sosyal Medya Hesaplarından Takip Et

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram