Coronavirüs Hangi İnsan Grupları İçin Tehlikeli?

Coronavirüs dünya genelinde vaka sayısı çok yüksek ve uygun önem verilmezse durum daha da kötüleşebilir. Yeni coronavirüs hakkında çok şey bilinmemekle birlikte, şu anda, enfekte olmuş insanların yaklaşık % 80'inde hastalığın hafif veya orta şiddeti bulunmakta, % 15'inde ciddi bir hastalık var ve % 5'inde yaşamı tehdit eden bir durum var.

Coronavirüs

COVİD-19'un farklı insan gruplarında yayılımı:


Yaşlı insanlar : DSÖ'nün verilerine göre, 60 yaş üstü kişilerde, hastalık çoğunlukla daha şiddetli şekilde meydana gelir. En yüksek ölüm oranı ise 80 yaş ve üstü hastalar arasındadır: 72 binden fazla vakayı analiz eden bir rapora göre , Çin'de bu yaştaki ölüm oranı yaklaşık % 15'tir.


Çocuklar : Çocuklarda hastalık yaşlılara göre tam tersidir.Çocuklarda hastalık daha kolaydır ve yetişkinlere göre enfekte olma olasılığı daha düşüktür. Çin'de, virüsten çocukların ölümleri kaydedilmedi fakat nadiren ciddi bir vaka gelişebilir.Bilim adamları bunun için henüz bir neden bulamadılar fakat çocukların bağışıklıkları yetişkinlere göre daha güçlüdür.Bu nedenle birlikte, çocuklar ancak hastalığın taşıyıcıları olabilir ,zaten bu nedenle okullar tatil edildi,aynı nedenden dolayı çocuklar yetişkinler gibi ellerini düzenli olarak yıkamalıdırlar.


Kronik hastalıkları olan kişiler : DSÖ'nün başak verilerine görede, hipertansiyon, böbrek hastalığı, kanser ya da diyabetli hastalarda ölüm riski yüksektir. Raporlara göre, diyabetli hastalarda ölüm oranı% 9'a, hipertansif hastalarda% 8'e ulaşmaktadır. Kronik hastalıkları olan insanları önlemek için evde kalmak, kalabalık yerlerden kaçınmak ve gelecek için ilaç stoklamak tavsiye edilir.


Diğer her şey : Sağlıklı yetişkinlerde hastalık genellikle hafif bir şekilde ilerler. Ancak enfeksiyon durumunda, durumunuz çok ciddi olmasa bile, diğer insanlar için, özellikle de risk altındaki kişiler için taşıyıcı olabilirsiniz yani bu da bir tehlike olabilir. Bu yüzden hastaların evde kalmaları ve tamamen iyileşene kadar diğer insanlarla temas kurmamaları gerekir.


Coronavirüs'ten korunmak için ellerinizi düzenli yıkayın,kalabalık ortamda durmayın,evinizde kalmanız sizin için daha iyi olacaktır.#Sağlık #COVID19 #Coronavirüs #Virüs #Hastalık #İnsanGrupları #Tehlikeli

10 görüntüleme

Uğur Ajans

© 2020 Uğur Ajans Tüm Hakları Saklıdır

Uğur Ajans

Bize Ulaşın

Sosyal Medya Hesaplarından Takip Et

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram