Esad Yanlısı Güçler İdlib'i Darp Etti ve Yeni Kriz Korkuları Alevlendi

Yapılan hava saldırısı 700.000 sivili Türkiye sınırına yeni bir göç dalgasına zorluyor.

ABD'nin Suriye özel elçisi James Jeffrey Perşembe günü yaptığı açıklamada,İdlib'deki grevlerin çoğunlukla sivillere karşı yürütüldüğünü söyledi.

Ariha kasabasındaki bir hastanenin ve fırınının Esad'ın Rus müttefikleri tarafından Perşembe günü hedef alınarak 11 kişiyi öldürdüğünü söyledi.


Şiddet, bazı isyancı gruplarını destekleyen ve daha fazla mülteciyi almak istemeyen komşu Türkiye'yi,saldırı devam ederse rejime ve bölgedeki müttefiklerine karşı askeri gücü tehdit etmeye yönlendirdi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı konuşmada:

“Suriye rejiminin kendi halkına yönelik saldırılarına ve kan dökülmesine neden olan zulmüne izin vermeyeceğiz. Birisi toprağımızı tehdit ederken gerekli olanı yapacağız. Başka seçeneğimiz olmayacak… İdlib'deki durum hızla normale dönmezse, ” dedi.Erdoğan'ın bu konuşmasına yanıt olarak Kremlin, Rusya'nın İdlib'deki yükümlülüklerine tamamen uyduğunu söyledi .


BM'nin bu hafta yaptığı açıklamada, yaklaşık% 80'i kadın ve çocuk olan yaklaşık 390.000 kişinin evlerinden kaçtığı bildirildi ve Nisan ayından bu yana 400.000 kişi yerinden edildi.


Binlerce aile kış mevsiminde yeterli yiyecek ve ilaç olmadan Türkiye sınırına yakın okullarda, camilerde ve çadırlarda barınak yapıyorlar.


Pazar günü Türk makamlarını mültecilere sınır açmaya çağıran bölgede kitlesel bir gösteri yapılması planlanıyor.


Etiketler : #Türkiye #Suriye #suriyesondakika #suriyegöçdalgası #göçdalgası #gündem #güncelhablerler #sondakikahaberleri #Rusya #Amerika #esadrejimi #idlib

4 görüntüleme

Uğur Ajans

© 2020 Uğur Ajans Tüm Hakları Saklıdır

Uğur Ajans

Bize Ulaşın

Sosyal Medya Hesaplarından Takip Et

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram