Gök Bilimciler Demir Yağmurları Yağan Gezegen Keşfettiler

Balık takım yıldızındaki gezegende demir yağmurların olduğu sıcak bir dış gezegen keşfedildi. Bu gezegende gün boyunca hava sıcaklığı 2400 santigrat dereceye ulaşmaktadır. Bu sıcaklık metallerin erimesinin sebep olmaktadır.

Demir Yağmurları Yağan Gezen

Nesne WASP-76b olarak adlandırıldı. Gezegendeki hava etrafında yüzen demir buharını karanlık tarafa taşıyan güçlü rüzgarlar var.Ani sıcaklık farkı ile bağlantılı olarak, demir anında katılaşır.Böylece, zaman zaman gece tarafında yağmur yağar. Bu şekilde benzersiz bir durum oluşur.

İlginç bir şekilde, belirli bir nesne, dünya ile ay gibi yıldızıyla aynı bağlantıya sahiptir.Gelgit yakalama prensibinin özelliğinden dolayı, WASP-76b kendi ekseni etrafında olduğu gibi aynı zamanda yıldızının etrafında tam bir dönüş yapar. Gezegenin gündüz tarafı, Güneş tarafından Dünya'dan bin kat daha güçlü bir yıldız tarafından ışınlanır.Böylece moleküller atomlara ayrılır ve demir benzeri metaller buharlaşır.Keskin bir sıcaklık düşüşü, demir buharını gece tarafına taşıyan güçlü rüzgarları kışkırtır. Bu durumda, sıcaklık değişimi yaklaşık 900 derecedir.

İsviçre'deki Cenevre Üniversitesi'nden çalışma lideri David Ehrenreich, “bu şaşırtıcı, ancak gezegenin sabah bölgesinde demir dumanlarını gözlemlemiyoruz".


Dünya'nın kıymetini bilmemiz lazım...

Kaynak: https://it-time24.ru/poznavatelnoe/115349-astronomy-obnaruzhili-unikalnuyu-planetu-zheleznyh-dozhdey.html

#Bilim #Teknoloji #Uzay #Gezegen #UzayHaberleri #Bilimaberleri #Demir #DemirYağmuru #WASP76b

12 görüntüleme

Uğur Ajans

© 2020 Uğur Ajans Tüm Hakları Saklıdır

Uğur Ajans

Bize Ulaşın

Sosyal Medya Hesaplarından Takip Et

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram