Yeni Bir Coronavirüs İletim Yolu Ortaya Çıktı

Çinli bilim adamları ilk kez canlı SARS-CoV-2'yi hasta dışkısından izole etmeyi başardılar ve bu da koronavirüs ile enfekte olmuş atık ürünlerin partiküllerinin solunması yoluyla bulaşma olasılığını arttırdı. Benzer şekilde, Hong Kong'daki bir binanın sakinleri 2003'teki SARS salgını sırasında enfekte oldu. Araştırmacıların makaleleri Emerging Infectious Diseases (Gelişen Bulaşıcı Hastalıklar) dergisinde yayınlandı.


Uzmanlar, Wuhan'da 78 yaşında bir hastada COVID-19 vakasını tanımladılar. 17 Ocak 2020'de hasta ateş, öksürük ve göğsün bilgisayarlı tomografisinin anormal sonucu gibi semptomlarla hastaneye yatırıldı. 22 Ocak'ta hasta mekanik ventilasyona alındı ​​ve 20 Şubat'ta öldü.


Ters transkripsiyonlu polimeraz zincir reaksiyonunun sonuçları, 27 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında toplanan dışkı örneklerinde virüsün bulunduğunu göstermiştir. Dışkıda solunum maskelerinden daha fazla viral RNA vardı.


Numunelerde, sivri proteinler olan sivri ile küresel viral parçacıklar tespit edildi. Bilim adamları ayrıca diğer hastalardan toplanan iki dışkı örneğinden canlı virüsü izole edebildiler.


Uzmanlara göre, dışkıda bulunan virüsün COVID-19'un yaygın bir tezahürü olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca fekal-oral veya fekal-aerosol ile enfeksiyon olasılığını gösterir.


SARS'IN bir sandalyeyle aktarılması, 2003 yılında Hong Kong'daki amoy Gardens konut kompleksinde yüzlerce kişinin virüsle enfekte olmasına neden oldu. Banyolardan gelen yükselen ısı akışı birkaç daireyi kirletti ve rüzgarla kompleksin komşu binalarına götürüldü. Her ne kadar böyle bir iletim yolu virüsün yayılmasını önlemek için bir meydan okuma olsa bile, tehlike esas olarak salgının «güçlendiricileri» haline gelebilecek hastaneler için ortaya çıkar.

#Sağlık #Virüs #Covid19 #Koronavirüs #Sars #Sondakika #Wuhan

18 görüntüleme

Uğur Ajans

© 2020 Uğur Ajans Tüm Hakları Saklıdır

Uğur Ajans

Bize Ulaşın

Sosyal Medya Hesaplarından Takip Et

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram